osod@osod.info +48 605 448 693

Anna Dymna program “Spotkajmy się”

Zachęcamy do obejrzenia odcinków programu Anny Dymnej “Spotkajmy się”, które dotyczą tematu chorób nerek.

___________

Iwona Mazur, 13.04.2018

– Pani Iwona narodziła się po raz drugi – mówi o swoim gościu Anna Dymna. Iwona Mazur w 1995 r. uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Aby ją ratować lekarze musieli wykonać trepanację czaszki i wprowadzić ją w stan śpiączki farmakologicznej. – Miałam jeden procent szans na przeżycie – mówi Mazur. Mimo to, udało jej się zwyciężyć i teraz dzieli się swoim szczęściem z innymi

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,iwona-mazur-13042018,36513774

______________________________________________________________________________

Eugeniusz Karmiłowicz, 06.03.2020

Eugeniusz Karmiłowicz jest absolwentem Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności, obecnie ma 57 lat. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i biegał rekreacyjnie w maratonach. Poznał swą przyszłą żonę, rok po ślubie doczekali się dziecka. Pracował, zgodnie ze swoim wykształceniem, w Siłach Zbrojnych RP. Wspomina z nostalgią te lata. „Wtedy wydawało mi się, że świat leży u mych stóp. Kariera zawodowa się rozwijała, ale któregoś dnia zabolało mnie gdzieś tam pod żebrem…”. Poszedł oczywiście do lekarza, a tego, co od niego usłyszał, zupełnie się nie spodziewał. „Nie ma pan nerek” – powiedział bez ogródek pan doktor, patrząc na wyniki badań.

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,iwona-mazur-13042018,36513774

_____________________________________________________________________________

Małgorzata i Tomasz Samborscy, 18.12.2020

Anna Dymna zaprasza na spotkanie z niezwykłym małżeństwem, jakim są państwo Małgorzata i Tomasz Samborscy. Niedawno rodzina się powiększyła, gdyż dołączył do nich syn, Adam. „Połączyła nas ta sama choroba, oboje jesteśmy po przeszczepie nerek” – wspomina pan Tomasz. W odróżnieniu od małżonki, u której wykryto problem z nerkami już w wieku 3 lat, u niego choroba objawiła się dopiero w wieku lat 27. Okazało się to kłębuszkowe zapalenie nerek, wymagające ciągłych dializ, czyli oczyszczania krwi z wszelkich toksyn, z którymi nie radzą sobie nerki w oczekiwaniu na przeszczep. Pani Małgorzata z kolei wraz z moczem z organizmu wydalała krew. Długo nie można było ustalić, co jej tak naprawdę dolega. Po serii bolesnych i nieprzyjemnych badań, takich jak biopsja cienkoigłowa, diagnozy były różne. Mimo że nie wiedziano tak do końca co jej jest, mówiono jej często o rozmaitych straszliwych konsekwencjach ewentualnego zajścia w ciąże dla niej samej i dla dziecka.

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,malgorzata-i-tomasz-samborscy-18122020,51070160

__________________________________________________________________________

Miszczakowie i Pietrowiczowie, 12.04.2019

Gośćmi Anny Dymnej są dwie pary po przeszczepie krzyżowym nerek: Aurelia i Adam Miszczakowie oraz Agnieszka i Kacper Pietrowiczowie. Towarzyszyć im będzie Aleksandra Tomaszek – koordynatorka transplantacyjna. Pary tłumaczą na czym polegają zabiegi, które musieli przejść, aby normalnie funkcjonować.

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,miszczakowie-i-pietrowiczowie-12042019,41873918

____________________________________________________________________________

Brak opisu.

Anna Charko, 19.02.2021

Anna Charko choruje na wielotorbielowatość nerki. Jest prezesem Fundacji „Ludzie i medycyna” i opowiada o rzadko spotykanej chorobie dziedzicznej, z którą musi się zmagać od dzieciństwa. Nosi ona dość długą nazwę: autosomalnie dominująca wielotorbielowatość nerek i charakteryzuje się postępującym rozwojem torbieli oraz obustronnym przerostem nerek. Torbiele zabierają nerkom przestrzeń potrzebną im do pracy. Nerka się przed tym broni poprzez rozrost, jest w stanie osiągnąć wtedy rozmiar futbolowej piłki i zwiększyć swą wagę do kilku kilogramów. Choroba rozwija się powoli i początkowo przebiega bardzo łagodnie. Ojciec, po którym odziedziczyła chorobę dowiedział się o schorzeniu dopiero w wieku 40 lat.

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,anna-charko-19022021,52049346

__________________________________________________________________________

Magdalena Dura, 13.11.2020

Gościem Anny Dymnej jest Magdalena Dura, którą dotknęła rzadka przypadłość, jaką jest choroba Fabry`ego. Pani Magda przez 39 lat żyła jako w pełni zdrowa osoba, chorobę wykryto przez przypadek. Podczas rutynowych badań wynikających z kodeksu pracy wykryto jej anomalię serca, po wykonaniu dalszych badań poinformowano ją, że jest to choroba która skończy się przeszczepem.

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,magdalena-dura-13112020,50476310

Może cię także zainteresować

Zostaw komentarz