osod@osod.info +48 605 448 693

Nowy budynek stacji dializ w Oświęcimiu

2 sierpnia personel i pacjenci Centrum Dializ Fresenius rozpoczęli leczenie w nowo wybudowanym ośrodku na terenie ZOZ w Oświęcimiu.

Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu właśnie przeprowadziło się do nowo powstałego budynku stacji przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, na ulicy Wysokie Brzegi 4.

Do tej pory stacja mieściła się na trzecim piętrze Centrum Medycznego przy ulicy Chemików. Zmiana lokalizacji podyktowana była nie tylko koniecznością rozbudowy ośrodka, ale także wspólnie z ZOZ w Oświęcimiu zidentyfikowanymi potrzebami pacjentów w regionie, dotyczącymi współpracy w zapewnieniu koordynowanej opieki nefrologicznej. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i początkowo leczyła kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100.

W porozumieniu z władzami ZOZ w Oświęcimiu w zeszłym roku rozpoczęto więc budowę nowego, większego, wolnostojącego obiektu na terenie szpitala. To do niego przenieśli się pacjenci i pracownicy stacji dializ.

„Liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu niewydolności nerek wzrasta każdego roku. Związane jest to przede wszystkich z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że także przechorowanie zakażenia koronawirusem może trwale uszkodzić nerki.” – mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o. „Bardzo cieszę się, że w Oświęcimiu możemy przyczynić się do jeszcze lepszego zabezpieczenia specjalistycznego leczenia dla mieszkańców regionu. Bycie integralną częścią sytemu opieki zdrowotnej jest wpisane w naszą strategię, a obecność w ZOZ w Oświęcimiu i możliwość współpracy ze Szpitalem jest dla nas dużym wyróżnieniem, które spożytkujemy dla dobra pacjentów.”

Nowy budynek stacji dializ to bardzo nowoczesny, parterowy obiekt. Ośrodek dializ posiada  powierzchnię użytkową  prawie 700 m2, czyli o prawie 300 m²więcej od poprzedniej lokalizacji. Dzięki tej inwestycji w oświęcimskiej stacji dializ będzie mogło docelowo leczyć się nawet 150 pacjentów. Nowe centrum dializ posiada 3 sale dializacyjne, w których jest miejsce na 25 stanowisk do dializ, wydzieloną poradnię nefrologiczną, szatnie dla pacjentów i personelu, pokój odpoczynku oraz pomieszczenia techniczne, w tym magazyny. W ośrodku zainstalowana jest klimatyzacja, a pacjenci podczas dializ mogą oglądać telewizję na podwieszanych pod sufitem telewizorach.

Nowa stacja będzie leczyć pacjentów według światowych wysokich standardów, na podstawie kontraktu z NFZ. Zmianą, którą na pewno odczują nasi pacjenci będzie większy komfort leczenia i pobytu w stacji. Pacjenci i personel mogą być zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju, przestronnych pomieszczeń czy infrastruktury sanitarnej.

Przeprowadzka pozwoli na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów. Ich stały grafik leczenia, wymagający trzech wizyt w tygodniu w ośrodku pozostaje niezmieniony, co pozwoli na bezpieczne i płynne przejście z jednego do drugiego ośrodka, zaś większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach 7:00 – 23:00 z wyłączeniem dializ prowadzonych w godzinach nocnych, co było dużym obciążeniem dla pacjentów oraz personelu „Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku.” – mówi dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów,  specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius Polsce.

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,7 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 4.000 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 346 tys. pacjentom na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.


W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów.

Może cię także zainteresować

Zostaw komentarz