osod@osod.info +48 605 448 693

Światowy Dzień Nerek 2022-Podsumowanie akcji bezpłatnych badań profilaktycznych w Krakowie

10 marca 2022 obchodziliśmy Światowy Dzień Nerek pod hasłem „Zdrowe nerki dla wszystkich”. 4,5 mln Polaków choruje na nerki a liczba ta ciągle wzrasta. Przewlekła Choroba Nerek (PChN) nazywana jest cichą epidemią, ponieważ chore nerki nie bolą. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych!

Jak co roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych wraz z  Hutniczą Fundacją Zdrowia i Pomocy Społecznej przygotowała akcję bezpłatnych badań- poziomu kreatyniny we krwi (wraz z wyliczeniem wskaźnika eGFR). Z badań profilaktycznych skorzystało 1000 osób. 

„Statystycznie co 8 osoba jest narażona na PChN. Można opóźnić rozwój choroby nawet o 5,10,15 a nawet 20 lat pod warunkiem wczesnego jej wykrycia. 80 tys. Polaków rocznie umiera z powodu niewykrytej PChN i jej powikłań. Wykonująca badania profilaktyczne można „uratować życie” bardzo wielu osobom. Hutnicza Fundacja Zdrowia i Pomocy Społecznej od wielu  lat angażuje się w akcję profilaktyczną chorób nerek z okazji Światowego Dnia Nerek co wpływa korzystanie na zdrowie mieszkańców Krakowa za co bardzo dziękujemy.”

– Podsumowuje Prezes OSOD Iwona Mazur

Może cię także zainteresować

Zostaw komentarz